Jak sama nazwa wskazuje, wentylacja grawitacyjna bazuje na naturalnych właściwościach ruchu powietrza. Jego wymiana zachodzi za pośrednictwem przewodów w kominie. Niestety jej sprawne działanie zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych. Alternatywnym rozwiązaniem dającym mieszkańcom pewność komfortu jest rekuperacja. Na czym dokładnie polega?
Rekuperacja – odpowiedź na kłopoty z domową wentylacją
Efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu – to hasło, które budzi powszechne zainteresowanie. Rosnąca popularność systemu rekuperacyjnego wiąże się nie tylko ze zmianami technicznymi, ale także chęcią odpowiedzi na potrzebę komfortu mieszkańców.
Rekuperacja, zwana także wentylacją mechaniczną, wykorzystuje do działania specjalną instalację rurową. Ma ona za zadanie zapewnianie świeżego powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnym usuwaniu już zużytego. Cały proces przebiega również z wykorzystaniem wymiennika ciepła, czyli rekuperatora. Dlaczego to tak korzystne rozwiązanie? Dzięki rekuperatorowi można odzyskać znaczną część energii z już wykorzystanego powietrza. Zyskujesz również:
- wentylację niezależną od pogody;
- większy komfort podczas spędzania czasu w domu (powietrze filtrowane i przyjazne alergikom);
- obniżenie ryzyka wystąpienia pleśni (przy wentylacji mechanicznej powietrze jest na bieżąco osuszane);
- oszczędności w ogrzewaniu domu nawet do 40%.
Zanim zastosujesz wentylację mechaniczną
Jeśli już wiesz, że rekuperacja to rozwiązanie dla ciebie, skup się na zakupie i montażu instalacji jak najlepszej jakości. Zwróć uwagę zarówno na parametry wymiennika, jak i sprawdzonego wykonawcę. Pamiętaj, że wentylację mechaniczną należy zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu. Dzięki temu zawczasu wydzielisz na rekuperator osobna przestrzeń, niekolidującą z innymi częściami domu.
Niebezpieczne przeciągi latem, marnowanie ciepła zimą i wysokie koszty eksploatacji ogrzewania domu to już przeszłość. Jeśli zależy ci na czystym powietrzu i ekologicznych rozwiązaniach w budownictwie, zdecyduj się na wentylację mechaniczną i ciesz się komfortem mieszkania niezależnie od pogody na zewnątrz.