Cienie pod oczami to nieestetyczne niedoskonałości skóry powstałe na dolnej powiece i objawiające się zaciemnieniem, uwidocznieniem naczyń krwionośnych oraz często również zastojami limfatycznymi. Ich powstawanie może mieć dwojaką przyczynę, od błahej w postaci niewyspania po problemy zdrowotne. Jakie są inne przyczyny powstawania cieni pod oczami? Jak zniwelować cienie pod oczami?
Przyczyny powstawania cieni pod oczami
Przyczyna powstania cieni pod oczami może być błaha lub wiązać się z poważnymi chorobami. Do przyczyn, które nie powinny wzbudzać niepokoju należą niedobór snu, zmęczenie, stres i często ustępują wraz z regeneracją organizmu. Jednak pojawienie się cieni pod oczami może również wiązać się jako objaw towarzyszących chorobom takim jak: astma, choroby wątroby, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby alergiczne, anemia, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, używki, osłabienie organizmu i przeziębienie, niedobory witaminowe, płytkie unaczynienie skóry czy uwarunkowanie genetyczne.
Sprawdź też Blefaroplastyka – zabieg na opadające powieki >>>
Jak zlikwidować cienie pod oczami?
W pierwszej kolejności warto skorzystać z wizyty u lekarza i wykonać podstawowe badania, aby wykluczyć choroby i niedobory w organizmie. Jednak, jeżeli wykluczone zostaną choroby to warto zastosować kilka wskazówek w domowej i gabinetowej likwidacji cieni pod oczami.
Do domowych metod zwalczających cienie pod oczami zalicza się między innymi dbanie o odpowiednią regenerację organizmu, wysypianie się, nie zarywanie nocy, unikanie stresu. Dodatkowo niezbędne jest zadbanie o odpowiednie nawyki a więc unikanie stosowania używek, stosowanie diety bogatej w witaminy i minerały, nawadnianie organizmu (min. 2l wody dziennie). Dodatkowo w domowej pielęgnacji warto postawić na kosmetyki i kremy rozjaśniające, wykonywać okłady zimne, z plastrów ogórka, z zielonej herbaty, masować okolicę oka.
Do zabiegów polecanych przez kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej należą mezoterapia igłowa okolicy oczu, karboksyterapia, stymulatory tkankowe, nici pdo czy radiofrekwencja mikroigłowa. To zabiegi mające na celu nie tylko wprowadzanie składników rozjaśniających i pobudzających krążenie, ale również stymulujących skórę do przebudowy i pogrubienia.