Smarowanie określa się jako jeden z najważniejszych aspektów pracy każdej maszyny wykorzystywanej w przemyśle, transporcie czy rolnictwie. Pozwala na zachowanie dobrego stanu technicznego przez długi czas. Dzięki niemu sprzęt może działać płynnie, efektywnie i bezawaryjnie przez cały okres użytkowania. W jaki sposób należy dobierać sterownik do układu smarowania?
Najważniejszy element układu smarowania
W poszczególnych częściach każdej maszyny rozprowadzany jest smar, który ma za zadanie zmniejszać tarcie zachodzące między różnymi elementami. Okazuje się to istotne, ze względu na wysoką szkodliwość tarcia skutkującego obniżeniem tempa pracy oraz spadkiem wydajności. Nienasmarowana maszyna generuje większe koszty, bo wymaga częstszych napraw i wymiany różnych elementów na nowe. W przeszłości smarowanie wykonywane było ręcznie, obecnie odpowiadają za to układy centralnego smarowania. Dzięki ich wykorzystaniu właściwe smarowanie jest zapewnione automatycznie, bez udziału pracowników.
Z tego powodu najważniejszą częścią każdego układu smarowania jest jego sterownik, który kontroluje pracę całego systemu. Do jego podstawowych zadań zalicza się monitorowanie i sterowanie układem centralnego smarowania. Jest odpowiedzialny za precyzyjne ustalanie czasu smarowania oraz ilości wykorzystanego smaru. Ma również sprawdzać, czy cykl smarowania został prawidłowo zrealizowany.
Wybór sterownika do układu smarowania
Odpowiedni sterownik w układzie sterowania zapewnia prawidłową pracę całej maszyny. Dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą parametrami technicznymi, a także funkcjonalnością. Poszukując idealnego rozwiązania do konkretnej maszyny, trzeba najpierw zapoznać się z jego specyfikacją. Najważniejsze, aby sterownik został dobrany do systemu sterowania, w jaki wyposażone jest dane urządzenie. Wynika to z faktu, że poszczególne instalacje różnią się np. rodzajem i ilością czujników oraz sposobem kontroli.
W ofercie sprzedawców dostępne są sterowniki między innymi do:
- progresywnych układów smarowania zasilanych pompą ręczną, pneumatyczną lub elektryczną do urządzeń wyposażonych w maksymalnie 200 punktów smarowania,
- układów smarowania jednoliniowych olejowych do smarowania łożysk, panewek i łańcuchów,
- układów smarowania dwuliniowych do dużych maszyn roboczych.
Sterownik układu sterowania, dostępne np. w ofercie firmy UCS, informują operatorów maszyn o niepokojących objawach w pracy całych urządzeń. Staje się to możliwe dzięki kontrolowaniu poziomu smaru w zbiorniku i warunków termicznych.