frezowanie

Frezowanie jako rodzaj obróbki skrawaniem. Podstawy

Total
0
Shares

Obróbka materiałów metodą skrawania jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów obróbki. Stosowana jest przy wielu materiałach, np. drewno, metal, czy tworzywo sztuczne. Obróbka skrawaniem ma na celu nadać obiektom właściwy kształt i wymiar. Jednym z najbardziej elastycznych sposobów takiej obróbki jest frezowanie, wykonywane przy użyciu wieloostrzowego narzędzia jakim jest frezarka.

Co to jest frezowanie?

Frezowanie polega na wprowadzeniu w ruch obrotowy narzędzia, w przeciwieństwie do toczenia, gdzie w ruch wprowadza się obrabiany przedmiot. W ruch posuwowy wprowadzany jest przedmiot albo narzędzie frezarskie, zależnie od rodzaju frezarki. Krawędzie skrawające frezarki nie pracują jednocześnie, ale jedna po drugiej, co jest działaniem charakterystycznym dla frezowania. Ostrza zagłębiają się w materiał i usuwają jego wierzchnią warstwę. Zdjęcie naddatku powierzchni nadaje obrabianemu przedmiotowi pożądany kształt i rozmiar. Podczas wykonywania pracy nie tylko obrabia się płaszczyznę, ale też można poddać obróbce kanały, koła zębate, rowki i powierzchnie kształtowe.

Jakie są rodzaje frezowania?

Jest kilka różnych rodzajów frezowania. Ze względu na położenie frezu, można wyróżnić frezowanie obwodowe i czołowe. Pierwsze z nich zwane jest inaczej walcowym. Oś frezu umieszczona jest równolegle do powierzchni obrabianej, natomiast w frezowaniu czołowym prostopadle. Wyróżnia się także frezowanie skośne. W tym przypadku oś frezu i powierzchnia obrabianego przedmiotu tworzą między sobą kąt od 0 do 90 stopni. Firmy świadczące usługi frezarskie doskonale znają te techniki i wiedzą w jakim przypadku, należy je zastosować. Warto skorzystać z pomocy takich specjalistów, jak, np. Siłovex, kiedy potrzebujesz dokonać obróbki danego materiału.

Ze względu na położenie przedmiotu, można wyróżnić kolejne dwa typy frezowania: przeciwbieżne i współbieżne. W pierwszym przypadku ostrza frezarki poruszają się w przeciwną stronę od kierunku posuwu obrabianej powierzchni i stopniowo, coraz silniej dociskają one przedmiot. Z początku krawędź narzędzia ślizga się po materiale. Dzięki temu powierzchnia przedmiotu zostaje utwardzona, ale za to tworzą się na niej rysy. Frezowanie współbieżne polega na poruszaniu się ostrza i materiału w tym samym kierunku. Krawędź narzędzia zaczyna od razu ciąć, dzięki czemu na przedmiocie nie powstają rysy, ale powierzchnia nie zostaje utwardzona. Ten rodzaj frezowania używany jest na maszynach starszego typu.

You May Also Like