Wino wytrawne jest jednym z najpopularniejszych win na świecie. Ze wszystkich win, to ono jest najbardziej wymagającym w produkcji winem. W zależności od szczepu użytego do fermentacji każde wino smakuje inaczej. Przy określaniu smaku wina decydująca jest ilość cukru resztkowego. W miarę zaawansowania procesu fermentacji jest go coraz mniej. Wino przechodzi kolejne “wcielenia” , od wina słodkiego , przez półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. To od enologa zależy kiedy przerwany zostanie proces fermentacji i jaki rodzaj wina będzie efektem końcowym.
Rodzaje wina wytrawnego
Rodzaje wina uzależnione są od szczepu użytego do fermentacji. Wyróżnia się następujące rodzaje win:
- Sauvignon- wino białe
- Riesling- wino białe
- Blanc-wino białe
- Chardonnay -wino białe
- Cabernet Sauvignon -wino czerwone
- Pinot Noir- wino czerwone
- Merlot- wino czerwone
- Syrah- wino czerwone
Do czego pasuje wino wytrawne?
W doborze wina wytrawnego do obiadu warto kierować się zasadą podobieństwa. W myśl tej zasady do tłustego dania mięsnego pasować będzie czerwone wytrawne wino. Do dania rybnego doskonałym wyborem będzie wino białe.
Do deseru , w którym jest dużo czekolady idealnie pasować będzie czerwone wytrawne wino, natomiast do deseru na bazie owoców sezonowych dobrym dodatkiem będzie wino białe.
Wino wytrawne pasować będzie i do obiadu i do deseru. Ważny jest natomiast kolor wina. W myśl zasady o podobieństwach tłuste mięsne dania doskonale będą się komponować z czerwonym wytrawnym winem , natomiast do dania rybnego pasuje białe wytrawne.
Informacje zawarte na stronie wybieramwino.pl , pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru wina.
Właściwości wina wytrawnego
Bogactwo smaków i aromatów win wytrawnych to nie wszystko. Nie można zapominać o ich działaniu na zdrowie człowieka.
- Działanie osłonowe na błonę śluzową żołądka- dzięki garbnikom
- Działanie moczopędne- dzięki temu organizm łatwiej wydala szkodliwe produkty przemiany materii np. mocznika. U ludzi spożywających regularnie wino znacznie rzadziej występuje kamica nerkowa
- Wino zawiera resweratol, w czerwonym jest go pięciokrotnie więcej. Resweratol stymuluje gen długowieczności. Najwięcej resweratolu jest w winach ze szczepu Pinot Noir.
- Regularne picie wina zmniejsza negatywne skutki siedzącego trybu życia, zmniejsza ryzyko otyłości i wystąpienia cukrzycy typu 2
- Przeciwutleniacze zwarte w winie podnoszą wydolność płuc
- Oksydanty zawarte w winie ( więcej w czerwonym) mają pozytywny wpływ na stan naczyń krwionośnych, rozszerzają je a co za tym idzie poprawiają ukrwienie narządów.
Należy pamiętać, że takie korzyści niesie spożywanie wina z umiarem. Jedna lampka wina dziennie jest wystarczająca.