Badanie: bezstresowe wykonanie rezonansu magnetycznego

Total
0
Shares

Przez długi czas “święty”, bo trudno było dostać się na wizytę, rezonans magnetyczny jest obecnie powszechnym, ale efektownym badaniem. Rezonans magnetyczny: jak to działa? Rezonans magnetyczny, czyli MRI, to medyczne urządzenie obrazujące, które zapewnia bardzo precyzyjne obrazy przekrojów ludzkiego ciała.

Urządzenie wygląda jak (bardzo duża) lodówka, w której leżysz przez 15 do 30 minut bez ruchu. W zależności od badanych części ciała, może być konieczne wstrzyknięcie produktu, gadolinu, który służy do wzmocnienia kontrastu obrazów. W jakim celu wykonuje się badanie MRI? Jest to badanie z wyboru do obserwacji mózgu. Może być również przepisywany do badań kostno-stawowych, tj. do badania kolan, bioder, barków lub do badania kręgosłupa, ponieważ urządzenie umożliwia obserwację rdzenia kręgowego. Jest on również stosowany do wykrywania raka piersi i wątroby. Nie ma strachu, nie ma krzywdy. Postawmy sprawę jasno: rezonans magnetyczny nie powoduje bólu. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy rentgena, nie powoduje ono żadnego promieniowania. Możesz poddać się takiemu zabiegowi, jak tylko chcesz, bez żadnego zagrożenia! Z drugiej strony, hałas jest bardzo imponujący: pacjenci często noszą słuchawki, aby go zredukować. W niektórych klinikach można nawet przynieść muzykę, której chce się słuchać podczas badania! Jak się do tego przygotować? W zdecydowanej większości przypadków post nie jest konieczny. Jeśli w pomieszczeniu MRI nie wolno stosować metalu, warto wiedzieć, że protezy, jeśli zostały założone w ciągu ostatnich dziesięciu lat, są doskonale tolerowane.

Rozruszniki serca są nadal przeciwwskazane. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem. Co dalej? Rezonans magnetyczny jest badaniem bez skutków ubocznych. Bezpośrednio po wizycie sporządzany jest ustny raport z badania.

You May Also Like