Skrót AED można rozwinąć, jako “Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny”. Defibrylator AED jest wyposażony w dwie elektrody, jak również jednostkę centralną. Dzięki nim urządzenie to jest zdolne do utworzenia impulsu elektrycznego zawierającego właściwy poziom energii występującego w postaci prądu stałego, który należy nakierować na mięsień sercowy. Taki sprzęt działa w pełni zautomatyzowany sposób.
Kto może korzystać z tego urządzenia?
Ten produkt medyczny jest dedykowany przede wszystkim profesjonalnym placówką medycznym. Może on stanowić element ich wyposażenia. Fakt, że jest to urządzenie, które jest w stanie samodzielnie, a zarazem prawidłowo dopasować parametry wstrząsu terapeutycznego, a także wykryć właściwy moment sprawia, że może ono być z powodzeniem użytkowane zarówno przez prawdziwych specjalistów, jak i osoby mniej doświadczone w tym zakresie. Pomimo że urządzenie to jest niezwykle zaawansowane i można je bez wahania określić, jako specjalistyczne z powodzeniem może z niego korzystać każda osoba, która zauważy, że wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w związku z zaistniałym zdarzeniem jest koniecznością. Przeprowadzenie bezpiecznej defibrylacji przez osoby nieposiadające fachowej wiedzy za pomocą defibrylatora AED jest jak najbardziej możliwe.
W jakich sytuacjach defibrylator znajduje swoje zastosowanie?
Jak sama nazwa wskazuje, produkt ten jest wykorzystany do defibrylacji serca. Korzysta się z niego, gdy istnieje realne zagrożenie nagłego zatrzymania krążenia w związku z nieprawidłową pracą mięśnia sercowego, co stanowi poważne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia danej osoby. Urządzenie to ma za zadanie stłumić chaotyczne impulsy elektryczne serca. Z jego pomocą możliwe jest przywrócenie prawidłowej pracy niezwykle ważnego w organizmie człowieka organu, jakim jest serce. W sytuacji, w której pierwszy wstrząs nie wywoła zamierzonego efektu, sprzęt posiada zaprogramowaną sekwencje, która powoduje wywołanie kolejnych. Sposób działania urządzenia ma za zadaniem w jak największym stopniu zwiększyć szanse na przeżycie pacjenta.