Kino “ARS” w Dąbrowie Górniczej: Od sali widowiskowej do planowanej restauracji

Total
0
Shares

W samym sercu Dąbrowy Górniczej, przy ul. Kościuszki 18, stoi budynek o bogatej historii, który przez wiele lat pełnił funkcję kina. Kino “ARS” to miejsce, które przez dekady przyciągało mieszkańców miasta, pragnących zanurzyć się w magicznym świecie filmu.

Początki kina w Dąbrowie Górniczej

Wszystko zaczęło się w 1911 roku, kiedy Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich zakupiło działkę w centrum miasta. Na tej działce wybudowano budynek z imponującą jak na owe czasy salą widowiskową. Miała ona służyć głównie jako miejsce spotkań dla członków stowarzyszenia, gdzie organizowano wykłady i pogadanki. W trakcie I wojny światowej budynek przekształcono w magazyn żywnościowy, który zaopatrywał mieszkańców w podstawowe produkty spożywcze.

Jednak prawdziwa rewolucja w historii tego miejsca miała miejsce w 1919 roku. Wtedy to w budynku otwarto kinoteatr o nazwie “KOMETA”. Było to miejsce, gdzie mieszkańcy mogli oglądać filmy nieme, które były akompaniowane przez dźwięki pianina.

Era “UFA Deutche Theatr”

W 1935 roku kino przeszło transformację, która wpłynęła na jego dalsze losy. W tym czasie kino zostało zakupione przez Inżyniera Kazimierza Sunderlanda, który wprowadził do niego dźwięk. Jednak najbardziej znaczącą zmianą była zmiana nazwy na “UFA Deutche Theatr” w czasie okupacji niemieckiej. Od września 1939 roku do stycznia 1945 roku kino służyło wyłącznie niemieckim mieszkańcom miasta. Nazwa “UFA Deutche Theatr” nawiązywała do niemieckiego giganta kinowego UFA, który dominował w przemyśle filmowym w Niemczech w tamtym czasie. Było to miejsce, gdzie wyświetlano głównie niemieckie produkcje, promujące ideologię nazistowską.

Powrót do korzeni

Po zakończeniu wojny kino wróciło do swojej pierwotnej nazwy “ARS” i ponownie stało się miejscem spotkań dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. W 2000 roku kino zostało przejęte przez spółkę ARS, która zdecydowała się na gruntowny remont obiektu. Niestety, w 2005 roku kino zostało zamknięte z powodu problemów z opłatami za dzierżawę.

Nowe plany dla kina “ARS”

W 2012 roku budynek został zakupiony przez firmę Refraserwis Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej. Nowi właściciele postanowili przekształcić go w stylową restaurację wraz z hotelem. Prace porządkowe rozpoczęły się w listopadzie 2012 roku, a prace budowlane miały ruszyć w 2013 roku.

You May Also Like

Dlaczego warto pisać?

Nie jest prawdą, że pisać mogą tylko jednostki wybitne. Warto to czynić z wielu innych powodów, niekoniecznie w celu publikacji. Poniżej wymienię kilka argumentów przemawiających za praktykowaniem tego hobby. 1.…
Zobacz więcej