mosty protetyczne

Jaki cel ma stosowanie stałych i tymczasowych mostów protetycznych?

Total
0
Shares

Stałe mosty protetyczne odznaczają się dużymi walorami estetycznymi i użytkowymi. To tańsza alternatywa dla zastępowania wszystkich ubytków implantami. W przeciwieństwie do ruchomych protez stałe dzieła protetyczne są komfortowe w użytkowaniu: nie wypadają, nie trzeba ich wyjmować na noc, nie zaburzają procesów żucia. Dowiedz się, w jakich okolicznościach mosty protetyczne są optymalnym sposobem uzupełniania braków uzębieniu.

Czym jest most protetyczny?

Mosty protetyczne, podobnie jak znane wszystkim konstrukcje inżynieryjne, składają się z filarów i przęseł. Filarem mostu może być naturalny ząb, wkład korzeniowy lub implant. Z kolei przęsło to jeden lub kilka sztucznych zębów złączonych ze sobą. Najczęściej używanym materiałem do wytwarzania dzieł protetycznych jest porcelana.

Most wypełniający ubytek jednego zęba składa się z dwóch koron i jednego sztucznego zęba. Wszystkie elementy są ze sobą połączone. Korony należy osadzić na odpowiednio opracowanych zębach sąsiadujących z ubytkiem. Do tego celu służą cementy chemoutwardzalne (lub z podwójnym mechanizmem wiązania: pod wpływem powietrza i światła). Przykładem wysokiej jakości masy wiążącej jest Breeze – cement kompozytowy do mocowania dzieł protetycznych (koron, mostów, wkładów i nakładów). To samoadhezyjny, jednoskładnikowy materiał, który nie wymaga wstępnego wytrawiania. Odznacza się bardzo dużą siłą łączenia. Ponadto zawiera fluor, który minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy w opracowywanych zębach.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych?

Mosty protetyczne można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane, na porcelanowe na podbudowie metalowej (specjalne rodzaje stali lub stopy złota) i pełnoceramiczne (na podbudowie z tlenku cyrkonu). Równie istotny jest podział ze względu na sposób mocowania:

  • tradycyjny most protetyczny – składa się z dwóch koron osadzonych na zębach znajdujących się w sąsiedztwie luki po utraconych zębach i jednego lub kilku przęseł (sztuczne zęby), które znajdują się nad ubytkami – tego typu mosty mają wystarczającą trwałość, aby zastąpić dowolny ubytek, w tym także w zębach trzonowych, które poddawane są największym obciążeniom,
  • most wspornikowy – wymagana tylko jednej korony: przęsło (ząb) jest podparty jednostronnie – ten typ mocowania stwarza ryzyko powstania dźwigni i zbyt dużego przeciążenia mostu,
  • most typu Maryland – konstrukcja składa się z przęsła (sztuczny ząb), które jest podtrzymywane przez ramę z metalu lub porcelany, przymocowaną do tylnej części zębów sąsiadujących z luką,
  • most na implantach – rozwiązanie stosowane przy ubytkach kilku kolejnych zębów: filarami mostu są metalowe implanty zębowe, na których znajdują się korony – ten typ mostu daje największy komfort użytkowania i przedłużoną trwałość mostu,
  • all on 4 (all on 6) – to most osadzony na 4 lub 6 implantach, który odtwarza cały łuk zębowy.

Wybór określonego typu mostu jest uzależniony od stanu uzębienia i zasobności portfela pacjenta. Zdecydowanie najdroższym, lecz jednocześnie najlepszym rozwiązaniem są implanty lub mosty osadzone na implantach.

Etapy wykonania mostu protetycznego

Proces wykonania i założenia mostu wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Pierwszym etapem jest prześwietlenie i określenie stanu zębów filarowych. Jeżeli są zbyt słabe lub za krótkie, należy rozważyć użycie wkładów korzeniowych, na których będzie można osadzić korony. Oczywiście można też usunąć zniszczony ząb i zawiesić nad nim przęsło mostu, który wesprze się na implantach lub innych zębach.

Drugi etap obejmuje szlifowanie zębów filarowych pod korony oraz pobranie wycisku niezbędnego do wykonania protezy. Na tym etapie należy też dobrać kolor sztucznych koron – w taki sposób, aby upodobnić je maksymalnie do pozostałych, naturalnych zębów. Dzięki temu most wtopi się estetycznie w łuk zębowy.

Ostatni etap obejmuje przymiarkę, osadzenie i zacementowanie mostu protetycznego. Jeżeli uzupełnienie zostało właściwie wykonane i dopasowane, może służyć pacjentowi nawet przez kilka dekad.

Kiedy potrzebny jest tymczasowy most protetyczny?

Okres pomiędzy opracowaniem zębów a założeniem mostu jest krytyczny z punktu widzenia pacjenta. Oczekiwanie trwa od kilku dni do kilku tygodni (w przypadku implantów). Opracowane zęby filarowe lub gojące się dziąsła wokół implantów wyglądają mało estetycznie. Poza tym luki w uzębieniu bardzo utrudniają spożywanie posiłków i mogą upośledzać funkcje mowy.

Jak rozwiązać opisany problem, wyjaśnia ekspert z internetowej hurtowni dentystycznej Limedic: – Większość pacjentów decyduje się na tymczasowy most protetyczny, który powstaje w czasie jednej wizyty u stomatologa. Jest on mocowany na oszlifowanych zębach filarowych w taki sposób, aby zapewnić łatwe usunięcie przed założeniem stałej protezy. Tymczasowe uzupełnienie jest niezbędne do utrzymania normalnej aktywności zawodowej i społecznej pacjenta. Powstaje najczęściej z akrylu, który gwarantuje odpowiednią funkcjonalność i jest relatywnie tani.

Czy zawsze można zastosować most protetyczny?

Wskazaniem do wstawienia mostu protetycznego jest utrata jednego lub kilku zębów. Jednak nie zawsze można zastosować to rozwiązanie. Po pierwsze, pacjent musi mieć odpowiednią liczbę zdrowych zębów, które nadają się na filary mostu. Przy braku naturalnego uzębienia zachodzi konieczność wszczepiania implantów. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, lecz również bardzo kosztowne i nie zawsze możliwe do zastosowania. Wykonanie wszczepu wymaga zdrowych dziąseł oraz odpowiedniej głębokości i szerokości tkanki kostnej. Leczenie zaniku kości zębowych jest możliwe, lecz trwa wiele miesięcy i nie gwarantuje pozytywnego efektu.

Z opisanych powodów wielu pacjentów wybiera mniej komfortowe, lecz wielokrotnie tańsze protezy ruchome. Ostateczną decyzję dotycząca sposobu uzupełniania braków w uzębieniu należy podjąć na podstawie konsultacji ze stomatologiem, który specjalizuje się w protetyce.

You May Also Like

Medycyna Estetyczna

Nie da się ukryć, że każdy z nas, a w szczególności kobiety, z przerażeniem wypatrują w lustrze pierwszej zmarszczki, czy też oglądają swoje ciała w poszukiwaniu rozstępów. Upływający czas dla…
Zobacz więcej