Betelgeuse to czerwony nadolbrzym o typie widmowym M1-2 i jest jednym z największych gwiazd widocznych gołym okiem. Zazwyczaj jest dziesiątą najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie i, po Rigelu, drugą co do jasności w gwiazdozbiorze Oriona. Jeśli znajdowałaby się w centrum naszego Układu Słonecznego, jej powierzchnia leżałaby poza pasem asteroidów, a jej rozmiary pochłonęłyby orbity Merkurego, Wenus, Ziemi i Marsa. Mimo że Betelgeuse ma mniej niż 10 milionów lat, ewoluowała bardzo szybko z powodu swojej dużej masy i prawdopodobnie zakończy swój żywot eksplozją supernowej w ciągu najbliższych 100 000 lat. Gdy Betelgeuse eksploduje, będzie świecić jasnością półksiężyca przez ponad trzy miesiące, nie szkodząc życiu na Ziemi.
W październiku 2019 roku zauważono, że Betelgeuse zaczęła znacząco przygaszać, a w połowie lutego 2020 roku jej jasność spadła o około 3 razy. Następnie powróciła do bardziej normalnego zakresu jasności, osiągając szczyt 0,0 wizualnej i 0,1 w paśmie V w kwietniu 2023 roku. Obserwacje w podczerwieni nie wykazały znaczących zmian w jasności w ciągu ostatnich 50 lat, co sugeruje, że przygaszenie było spowodowane zmianą ekstynkcji wokół gwiazdy, a nie bardziej fundamentalną zmianą. Badanie przy użyciu Teleskopu Kosmicznego Hubble’a sugeruje, że przysłaniający pył został stworzony przez wyrzut masy z powierzchni. Ten materiał został wyrzucony miliony mil od gwiazdy, a następnie schłodził się, tworząc pył, który spowodował przygaszenie gwiazdy.
Kilka ciekawostek na temat Betelgezy:
- Czy wiedziałeś, że jeśli Betelgeuse eksploduje, będzie świecić jasnością półksiężyca przez ponad trzy miesiące?
- Betelgeuse jest jednym z największych gwiazd widocznych gołym okiem i jest dziesiątą najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie.
- W październiku 2019 roku zauważono, że Betelgeuse zaczęła znacząco przygaszać, co wywołało spekulacje na temat jej możliwej eksplozji jako supernowej.
źródło zdjęć:
Autorstwa ESO/Digitized Sky Survey 2 – http://www.eso.org/public/images/eso0927e/, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28967349
Autorstwa Szczureq – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74787119