Zalety montażu instalacji fotowoltaicznych
Z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw w Polsce decyduje się na rozpoczęcie korzystania z fotowoltaiki. Według danych przekazanych przez Agencję Rynku Energii w 2021 roku liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych w Polsce zwiększyła się o ponad 80%. Posiadanie paneli słonecznych na własny użytek ma wiele zalet. Dlaczego więc tak naprawdę warto inwestować w zieloną energię?
Inwestycja w fotowoltaikę pozwala przede wszystkim na znaczne obniżenie lub całkowite zredukowanie opłat za energię elektryczną. Polacy bardzo mocno odczuwają skutki galopującej inflacji oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej w Europie. Według szacunków portalu Rachuneo rachunek za prąd w 2022 roku wzrósł o około 24% w stosunku do 2021. Po zamontowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie domowym prosumenci mogą zapomnieć o tym problemie, bowiem po jednorazowym wydatku panele słoneczne będą gwarantowały im produkcję energii elektrycznej za darmo, nawet całym rokiem.
Kolejną zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich długowieczność. Niewiele jest urządzeń mniej awaryjnych, niż fotowoltaika, a wszelkie usterki, jeśli takowe się pojawią, są usuwane bardzo sprawnie i bez większych szkód na całej konstrukcji. W tym momencie moduły solarne objęte są zazwyczaj gwarancją na okres od dwudziestu pięciu do trzydziestu lat, a ich czas wydajnej pracy może być nawet jeszcze dłuższy. Warto wspomnieć również, że konserwacja instalacji fotowoltaicznej w praktyce nie niesie za sobą dodatkowych kosztów. Panele fotowoltaiczne zwiększają także wartość naszej nieruchomości oraz nadają jej bardziej nowoczesny, oraz funkcjonalny charakter, co jest dużym atutem w oczach potencjalnego inwestora.
W zależność od potrzeb indywidualnych inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się średnio w okresie od kilku do kilkunastu lat. Korzystając z fotowoltaiki stajemy się również producentami zielonej energii, która jest zeroemisyjna i nie ma złego wpływu na środowisko naturalne.
Dla chętnych przygotowane są dotacje
Rząd zachęca obywateli do inwestowania w fotowoltaikę poprzez dofinansowania. W 2022 roku wystartował przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Mój Prąd 4.0”. Jego zakres świadczeń obejmuje nie tylko panele słoneczne, ale także magazyny ciepła, magazyny energii elektrycznej oraz inteligentne systemy zarządzania energią. W ramach akcji „Mój Prąd 4.0” prosumenci mogą zyskać nawet 20,5 tysiąca złotych zwrotu inwestycji z państwowych pieniędzy. Pomoc finansowa dla chętnych przewidziana jest również w programie „Czyste Powietrze”. Przeznaczona jest ona dla osób fizycznych, których dochód nie przekracza 100 tysięcy złotych rocznie. Maksymalna kwota dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną (o mocy 2-10 kW) wynosi 5 tysięcy złotych.
Fotowoltaika to dobre rozwiązanie
Reasumując, dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne nie musisz już myśleć o rosnących rachunkach za energię elektryczną. Dzięki dofinansowaniom możesz otrzymać zwrot części włożonych w moduły solarne pieniędzy oraz zastosować również inne proekologiczne rozwiązania. Jeśli rozważasz rozpoczęcie korzystania z zielonej energii to warto sięgnąć po instalacje fotowoltaiczne od firmy Solarika. Bezpłatny audyt z wyceną projektu i montażu fotowoltaiki można zamówić na stronie Solarika.