dolar

Czy kupno dolarów w Internecie jest bezpieczne?

Total
0
Shares

Kiedyś wymiana walut była nieco trudniejsza niż dzisiaj. Przede wszystkim wiązał się z pewną dozą niepewności i niebezpieczeństwa.

Idąc przez miasto z gotówką narażeni byliśmy na kradzież. Nie zawsze też kantory stacjonarne miały odpowiednią ilość waluty, którą chcieliśmy kupić. Dziś wystarczy uruchomić komputer, zalogować się do kantoru internetowego i można bezpiecznie handlować pieniędzmi.

Zakup czy sprzedaż dolara po korzystnej cenie z domowego fotela to nie lada udogodnienie. W kilka sekund logujemy się do profilu, uzupełniamy portfel walutowy o PLN, wybieramy walutę, na jaką ma nastąpić wymiana i mamy już dolary lub inną wybraną wcześniej jednostkę pieniężną. Bez tracenia czasu, czy energii na dojazd do placówki. Wymiana odbywa się bezgotówkowo. Kantory internetowe posiadają konta w różnych bankach, dzięki temu transakcja realizowana jest w krótkim czasie i bez dodatkowych kosztów.  Można z nich korzystać także za granicą, co jest pomocne w czasie wyjazdów służbowych bądź wakacyjnych.

Dobrze, a co z bezpieczeństwem? Działalność kantorów internetowych reguluje kilka norm prawnych. Są to między innymi: ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ustawa o ochronie danych osobowych, prawo dewizowe, ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz prawo przedsiębiorców. Serwisy podlegają kontroli KNF, a nierzadko także GIIF (Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej).

Przy tworzeniu konta w wybranym serwisie wpisuje się swoje dane wrażliwe. Nie mamy się jednak czego obawiać, bo one także są chronione, a podanie ich wymagane przez Narodowy Bank Polski. Każdy kantor internetowy posiada swoją stronę WWW. Platformy różnią się od siebie wizualnie, ale ich działanie jest podobne. Są bardzo intuicyjne, a to oznacza, że w naturalny sposób poruszamy się po panelu klienta i nie sprawia nam to kłopotów. Oczywiście, e-kantory chętnie udzielają pomocy poprzez dostępne czaty, rozmowy telefoniczne lub zamieszczając na stronie instrukcje lub filmy “krok po kroku”. Platformy umożliwiają prowadzenie wirtualnego portfela. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie transakcje wymiany walut, w tym PLN na USD, odbywają się poza rachunkiem klienta. Dodatkowo, panel klienta pozwala sprawdzić dotychczasową historię transakcji, a to z kolei zwiększa kontrolę nad przeprowadzonymi operacjami.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo zakupu przez nas dolarów, to transakcje są podobnie chronione jak te, które wykonujemy w naszej bankowości elektronicznej. Użytkownicy dostają SMS-y z hasłami czy linki aktywacyjne. Platformy są zabezpieczone protokołem SSL. Oznacza to, że każde połączenie między użytkownikiem, a kantorem internetowym jest szyfrowane. Certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet i służy do poświadczenia wiarygodności domeny oraz jej właściciela. Umożliwia dzięki temu ustanowienie bezpiecznego połączenia z przeglądarki do serwera. Łatwo go sprawdzić. Gdy w pasku adresu ujrzymy kłódkę, a witryna będzie miała na bezpieczny “HTTPS” w adresie (nie HTTP!), oznacza to, serwis jest zabezpieczony.

Wymiana dolarów w kantorze online świetnie się sprawdzi dla osób, które zarabiają w USD, kupują w zagranicznych e-sklepach, wysyłają pieniądze bliskim za granicą, wyjeżdżają do Stanów bądź na egzotyczne wakacje, gdzie warto wziąć ze sobą “zielone”, a także dla przedsiębiorców i firm handlujących na rynkach międzynarodowych i świadczących usługi za granicą. Niezależnie jednak do czego są nam potrzebne dolary amerykańskie, czy chcemy je zainwestować, czy prowadzić w nich oszczędności, kantor internetowy jest tanim i bezpiecznym rozwiązaniem.

You May Also Like
franczyza

Franczyza – oferty na rok 2023

Jaka franczyza może się opłacać w 2023 roku? Co warto wiedzieć? Jak zacząć? Co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę z biznesem franczyzowym? Co warto wiedzieć o samej franczyzie? Czym właściwie…
Zobacz więcej