Jak wybrać biuro rachunkowe dla prowadzonej działalności gospodarczej?

Total
0
Shares

Kierując działalnością gospodarczą, konieczne jest zadbanie o odpowiednie prowadzenie księgowości. W tym celu najlepiej jest powierzyć tę sprawę profesjonalistom, którzy wykorzystują specjalne programy księgowe dla biur rachunkowych. Można zatrudnić księgowego czy też zdecydować się na współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym. Jak je wybrać? Podpowiadamy.

Jakie warunki musi spełnić biuro rachunkowe, by nawiązać z nim współpracę?

Zanim zaczniemy szukać najlepszych biur rachunkowych, warto zapoznać się wymaganiami, które powinna spełnić każda firma tego typu. Wszystko z racji na to, że obecnie prowadzenie takiej działalności nie wymaga spełnienia już tylu formalności. Renomowane biura wciąż decydują się jednak na zdobycie certyfikatu Ministerstwa Finansów. Ten wystawiany jest imiennie na księgowego, więc trzeba zorientować się, czy pracownik biura obsługujący księgowość zdobył takowy certyfikat.

Poza tym każde biuro musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Sama polisa OC to jednak nie wszystko. Najlepsze biura decydują się na umowy obejmujące pomyłki przy rozliczaniu ZUS-u, Księgi Przychodów i Rozchodów, czy też od utraty dokumentacji.

Na co zwracać uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Poza kwestiami formalnymi naturalnie trzeba zwrócić też uwagę na inne rzeczy. Wybierając najlepsze biuro rachunkowe, trzeba sprawdzić jego doświadczenie, a także renomę na rynku. Jeśli firma utrzymała się przez wiele lat, to znak tego, że oferuje jakościowe usługi i do każdego klienta podchodzi z wysokim profesjonalizmem. Nie zawsze jednak nowootwarte biura nie są warte uwagi. Dużo bardziej istotni są księgowi, którzy w nich pracują. To na ich umiejętności oraz doświadczenie należy zwracać uwagę.

Firmę należy też wybrać z uwzględnieniem tego, z jakiego sposobu przekazywania i archiwizacji dokumentów korzysta oraz jakie wykorzystuje programy księgowe dla biur rachunkowych. Ma to wpływ na przebieg współpracy. Warto też zorientować się w kwestii tego, z jakiego oprogramowania korzysta firma. Im lepsze, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędu np. w obliczeniach.

artykuł sponsorowany

You May Also Like
franczyza

Franczyza – oferty na rok 2023

Jaka franczyza może się opłacać w 2023 roku? Co warto wiedzieć? Jak zacząć? Co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę z biznesem franczyzowym? Co warto wiedzieć o samej franczyzie? Czym właściwie…
Zobacz więcej