słupki drogowe

Kolorowe słupki drogowe

Total
0
Shares

Kolorowe pachołki drogowe widać z daleka. Określamy je również jako słupki drogowe, stożki drogowe lub… pachołki ostrzegawcze, bo ostrzegają, sygnalizują, wspomagają bezpieczeństwo na drogach. Do czego służą kolorowe słupki drogowe?

Co to jest pachołek drogowy

Zanim powiemy o kolorach, zauważmy, że słupki drogowe wyróżniają się przede wszystkim funkcjonalnością. Słupki ostrzegawcze metalowe – w odróżnieniu od plastikowych – zadziwiają jakością. Owa jakość wynika z dociążenia podstawy. Stabilniejszy, dociążony słupek metalowy świetnie sprawuje się na autostradach i na wąskich drogach osiedlowych. A jego intensywna barwa zwiększa jego widoczność. Z kolei elastyczność pachołka powoduje, że jest odporny na uszkodzenia. Trzeba jednak przyznać, że i słupek drogowy plastikowy ujmuje praktycznością. Łatwo jest go po prostu przenieść, co doceniają drogowcy!

Kolorowe słupki drogowe krzyczą z daleka

Pachołki ostrzegawcze szczególnie ostrzegawczo prezentują się w wersji kolorowej, na przykład jako słupki pomarańczowe lub czerwone, koniecznie z białymi odblaskowymi paskami folii. Tak intensywne barwy symbolizują życie, a czerwień – wręcz ciało ludzkie. Kolorowy słupek drogowy krzyczy więc z daleka. Ostrzega, że na drodze stoi życie, że na drodze stoi człowiek! Mobilizuje. Odblaskowe paski zwiększają z kolei widzialność słupków drogowych po zmroku i podczas mgły. Producenci oferują również pachołki drogowe w innych kolorach: niebieskim, zielonym, czarnym i żółtym.

Dlaczego cyfry na kolorowych słupkach drogowych wydają się tajemnicze

Czasami na drogach zdarzają się wypadki. Trzeba wezwać pogotowie ratunkowe i policję. Jak w minutę zorientować się, która to droga i który to jej kilometr? Tego dowiadujemy się właśnie z informacji na przydrożnych słupkach.

Kolorowe pachołki drogowe informują o numerze drogi, ponieważ umieszczono na nich cyfry. Cyfry tajemnicze? Cóż, i tak bywa, że myślimy o cyfrach na przydrożnych słupkach jak o czymś metafizycznym. A przypomnijmy, że w nas, ludziach, mieszka atawizm starożytnego stosunku do cyfr. Przed wprowadzeniem pozycyjnego systemu numeracji liczenie było bowiem niezwykle trudne! Stąd człowiek biegły w rachunkach wydawał się obdarzony nadludzką potęgą. Z tego właśnie powodu liczby nabrały znaczenia wręcz magicznego i do dzisiaj nawet kojarzą się tajemniczo.

Po co kolorowy słupek stoi przy drodze

A jednak to nie magia. Przydrożny pachołek drogowy pomaga kierowcom po prostu zorientować się w przebiegu drogi. Umieszczany jest w odległości około 1 metra od krawędzi jezdni. Ale minimum pół metra, jeśli ustawienie jest powtarzalne i jeśli nie zdezorientuje kierowców. Dodajmy też, że maksymalna odległość pomiędzy stożkami to 100 metrów, a im ciaśniejszy zakręt, tym bliżej stoją słupki. Poza tym słupki drogowe służą jako:

  • zabezpieczenie parkingów,
  • urozmaicenie parkowania aut,
  • uatrakcyjnienie nauki jazdy na placach manewrowych,
  • zabezpieczenie chodników,
  • pasy ruchu dla rowerzystów oraz pieszych,
  • tymczasowe ogrodzenie,
  • oznaczenie na placu zabaw,
  • oznaczenie w magazynach i halach,
  • atrakcja podczas imprez,
  • uporządkowanie przestrzeni podczas festiwali i innych imprez masowych,
  • odgrodzenie na prywatnej posesji.

Nie tylko kolorowe słupki drogowe

Kolorowy stożek drogowy krzyczy na drodze, ostrzega. Potrzebujemy go. Ale ciekawią nas też inne kolorowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu, na przykład:

  • kolorowe lustra drogowe – ustawiane w miejscach ograniczonej widoczności. Ułatwiają poruszanie się autem i eliminują martwe punkty na drogach, czyli obszary niewidoczne dla kierowcy. Dodatkowo cieszą na przykład czerwono-białymi ramami;
  • kolorowe barierki drogowe – zabezpieczają pieszych przez uniemożliwienie autom przekroczenia krawędzi drogi czy jezdni. Barwną barierkę lepiej widać niż szarą. Określane są także jako „zapora drogowa”;
  • kolorowy próg zwalniający – wypukłość na jezdni. Poprzeczne progi wyspowe w kolorach czarnym i żółtym uspokajają ruch, ograniczają prędkość aut;
  • kolorowa blokada na koło – najczęściej żółta. To parkingowy zacisk na koło, zapobiegający przemieszczeniu się pojazdu.
You May Also Like
akcesoria do kampera

Akcesoria do kampera

Podróżowanie kamperem, czy z przyczepą kempingową staje się coraz bardziej modne i atrakcyjne. Z roku na rok przybywa chętnych, by spróbować tej wyjątkowej formy spędzenia czasu i poznawania świata. Turystyka…
Zobacz więcej