Czym skutecznie wyczyścić fugi?

Total
0
Shares

Dlaczego należy myć fugi?

Często zapominamy o nich podczas codziennych porządków, przez co z biegiem lat zarastają brudem i zupełnie zmieniają swoje oblicze. Nie przepadamy za ich szorowaniem, przez co po jakimś czasie tracą one swój dekoracyjny charakter. Fugi. Jak możemy doprowadzić je do porządku? Co zrobić, aby skutecznie pozbyć się brudu, który się w nich zgromadził? Mamy dla ciebie parę wskazówek!

Nie da się ukryć – wyłożone płytkami łazienka i kuchnia to pomieszczenia, w których ryzyko zabrudzeń jest szczególnie wysokie. Między innymi dlatego wykładamy je płytkami, te z kolei zespajamy ze sobą za pomocą fugi. Niestety, to rozwiązanie nie jest idealne, ponieważ z biegiem czasu w fugach zaczyna gromadzić się kurz i brud, a niekiedy nawet pleśń lub grzyb. Wszystko to za sprawą specyficznych warunków panujących zarówno w kuchni, jak i w łazience, takich jak wysoka temperatura czy wilgoć. Aby uniknąć wystąpienia wykwitów pleśni i grzybu na fugach, powinniśmy je od czasu do czasu starannie wyczyścić.

Fugi – czym czyścić?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na doprowadzenie fug do porządku. Aby pozbyć się zalegającego w nich brudu, możesz wykorzystać:

  • Ocet lub sok z cytryny – zarówno jeden, jak i drugi płyn szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku jasnych fug. Nanieś ocet lub świeżo wyciśnięty sok z cytryny na zabrudzone miejsce, odczekaj chwilę, a następnie dokładnie przetrzyj. Dzięki swoim właściwościom ocet i sok z cytryny usuną bakterie, pleśń i osad, oczyszczą fugę i podkreślą jej jasny kolor.
  • Pasta z wody i sody oczyszczonej – gęstą mieszankę najlepiej nałożyć na fugę za pomocą szczoteczki do zębów, a następnie dać jej chwilę, aby preparat zaczął działać. Po upływie kilkunastu minut pastę należy dokładnie zetrzeć za pomocą wilgotnej szmatki, tak aby jej resztki nie pozostały na twoich ścianach i podłogach.
  • Preparaty do czyszczenia fug – w sklepach z chemią domową znajdziesz szeroki wybór preparatów do czyszczenia tego typu spoiw. Jeśli więc domowe sposoby nie wystarczą, albo po prostu chcesz mieć gwarancję czystości i jakości, postaw na gotowe produkty do mycia fug. Zwróć uwagę na to, że poszczególne preparaty mogą różnić się w zależności od tego, jakie fugi powinno się nimi czyścić – właśnie dlatego wybierając produkt upewnij się, że będzie on odpowiedni do twoich potrzeb.

Artykuł powstał przy współpracy z https://laboratoriumpanidomu.pl

You May Also Like

Do czego służy zaprawa budowlana?

Zaprawa murarska jest materiałem wykorzystywanym do scalania elementów, z których murowane są ściany budynków. Wśród różnych rodzajów zapraw dostępnych na rynku, bardzo dużą popularnością cieszy się zaprawa cementowa, która chętnie…
Zobacz więcej