Najpopularniejsze błędy w aranżacji wnętrz

Total
0
Shares

Wygląd ważniejszy niż funkcjonalność

Wiele osób planując remont własnego domu lub mieszkania, dużą uwagę skupia na aktualnie panujących trendach, inspiracjach wnętrzarskich, zapominając całkowicie o funkcjonalności. Zanim jednak wybierzemy kolory, materiały i dodatki, na samym początku powinniśmy skupić się na ergonomicznym i praktycznym rozplanowaniu pomieszczenia oraz doborze funkcjonalnych mebli. Wyrysowanie na kartce lub w prostym programie graficznym, pomoże nam dokładnie zaplanować i dobrać wielkość szafek, półek i innych mebli w naszym wnętrzu. Warto też zaplanować niezbędne wyposażenie i na ich podstawie odpowiednio rozplanować oświetlenie i gniazdka elektryczne. Ponieważ układ elektryki będzie w dużej mierze oparty o układ funkcjonalny wnętrza.

Zbyt dużo inspiracji

Szeroki dostęp do kanałów, w których znajdziemy wnętrzarskie inspiracje takich jak m.in. instagram, pinterest, facebook, pozwala nam znaleźć setki, a nawet tysiące pomysłów jak wyposażyć nasze wnętrze. Warto jednak uważać, aby zbyt mocno nie ulec inspiracjom. Zanim zabierzemy się do przeglądania aktualnych trendów, przygotujmy własną listę rzeczy, kolorów, tekstur, które koniecznie chcemy umieścić w naszych wnętrzach. Dopiero gdy, nasza lista będzie skrupulatnie przygotowana i przemyślana, możemy zająć się poszukiwaniem inspirujących aranżacji. Kolejnym krokiem jest ich skrupulatna analiza, postarajmy się określić, co podoba nam się w danej wizualizacji lub realizacji. Czy jest to: połączenie materiałów, rodzaj frontów meblowych, rozplanowanie pomieszczenia, a może dodatki? Potem zestawy wybrane przez nas inspiracje i wybierzmy nurt, w jakim będziemy chcieli urządzić nasze wnętrze.

Złe dopasowanie stylu do charakterystyki wnętrza

Projektując własne mieszkania, zainspirowani konkretnym stylem planujemy zaaranżować nasze wnętrze właśnie w ten sposób. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że to, co sprawdzi się w wysokiej na ponad 3 metry kamienicy, nie będzie dobrze wyglądać w bloku, w którym sufit zlokalizowany jest na wysokości 2,3 metra. Podobnie będzie z niektórymi kolorami i wzorami, ciemne intensywne barwy optycznie zmniejszą małą kawalerkę, natomiast w duży, doświetlonym domu sprawdzą się idealnie. Dlatego przeglądając inspiracje i trendy szukajmy wnętrz zbliżonych kubaturowo do naszego mieszkania lub domu.

Błędne dopasowanie skali

Podczas doboru mebli i dodatków do wnętrza szczególną uwagę musimy zwrócić na dopasowanie ich wielkości do powierzchni pomieszczenia oraz pozostałych elementów wyposażenia. Duża kanapa zestawiona z małym stolikiem kawowym nie będzie dobrze wyglądać. Podobnie ma się sytuacja w przypadku małego obrazka umieszczonego na ogromnej pustej ścianie.

Źle dobrane i rozplanowane oświetlenie

Popularnym błędem popełnianym przez wiele osób jest złe dobrane oświetlenie. Przy dobieraniu oświetlenia należy wziąć pod uwagę całość, czyli punkty świetlne tak dobrać, aby wszystkie do siebie pasowały. W słabo oświetlonym pomieszczeniu jest mało komfortowo. W pomieszczeniu z niedostatecznym oświetleniem musimy poświęcić więcej energii i się skoncentrować.

Dobrą metodą jest wybranie jako punktu wyjścia co najmniej 5-7 punktów oświetlenia. Wśród nich mogą znaleźć się: Oświetlenie ogólne, do których zalicza się: lampa sufitowa lub oprawa oświetleniowa rzucająca podstawowe światło na całe wnętrze. Oświetlenie zadaniowe zwane inaczej funkcyjnym: lampka do czytania przy fotelu lub sofie, oświetlenie w blacie kuchennym i lampka na biurko. Następnym typem jest oświetlenie punktowe, w którym światło skierowane w konkretny punkt, na przykład na ścianę z ramkami, obraz, regał z książkami lub tworząc grę cieni na ścianie. Ostatnim typem jest oświetlenie nastrojowe lub dekoracyjne, czyli lampy ze światłem przyciemnianym, oświetlenie łańcuchowe i świece.

You May Also Like

Do czego służy zaprawa budowlana?

Zaprawa murarska jest materiałem wykorzystywanym do scalania elementów, z których murowane są ściany budynków. Wśród różnych rodzajów zapraw dostępnych na rynku, bardzo dużą popularnością cieszy się zaprawa cementowa, która chętnie…
Zobacz więcej