Ogrzewanie podłogowe – pełna wygoda i efektywność

Total
0
Shares

System ogrzewania podłogowego nieustannie zdobywa coraz większą popularność. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę jego możliwości i wygodę, jaką gwarantuje użytkownikom. Co jednak istotne, przed każdym inwestorem stoi szereg decyzji do podjęcia, które bezpośrednio przełożą się na finalny efekt i wydajność systemu. Pamiętajmy, że montaż ogrzewania podłogowego wykonujemy raz – późniejsze poprawki są bardzo kłopotliwe.

  1. Wodne ogrzewanie podłogowe – podstawowe informacje.
  2. Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
  3. Założenie ogrzewania podłogowego bez kucia podłóg?

Ciepłe powietrze unosi się ku górze, promieniując od swojego źródła, którym jest np. grzejnik. Właśnie dlatego zaleca się ich montaż w możliwie najniższych punktach przy podłodze. Ogrzewanie podłogowe jest więc bliskie ideału – spośród wszystkich dostępnych rozwiązań gwarantuje najwyższą efektywność grzewczą. Co więcej, możemy z niego korzystać niezależnie od faktu, czy posiadamy piec na paliwo stałe, gazowy lub pompę ciepła.

Wodne ogrzewanie podłogowe – podstawowe informacje

Mimo sporej popularności wodnego ogrzewania podłogowego, wiele osób w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy, jak w ogóle ono wygląda.

Otóż jest to złożony system, na który składają się rury do podłogówki umiejętnie rozprowadzone po całym pomieszczeniu. Co istotne, układane są w różne kształty, charakteryzujące się odmienną wydajnością, dostosowaną do potrzeb użytkownika. Najpopularniejszym z nich jest kształt tzw. ślimakowy.

Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

Na obecnym rynku znajduje się również elektryczne ogrzewanie podłogowe – czyli maty grzejne. Nie są podłączane do centralnego ogrzewania, a ich sterowanie często odbywa się ręcznie.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne warto żeby współdziałało z panelami fotowoltaicznymi, w innym przypadku wygeneruje wysokie koszty za zużycie energii. Wskazuje się, że rura do ogrzewania podłogowego, mimo wyższych kosztów montażu, jest pod tym względem korzystniejszym rozwiązaniem.

Założenie ogrzewania podłogowego bez kucia podłóg?

Instalacja ogrzewania podłogowego jest procesem złożonym i wymagającym sporo pracy. W nowo powstających budynkach jest to zdecydowanie prostsze: rury układa się bezpośrednio przed wylaniem posadzki.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby także budynki i lokale z rynku wtórnego zostały w nie wyposażone. Uniknąć problematycznego kucia podłóg pozwoli nam frezowanie pod ogrzewanie podłogowe (specjalista wydrąży w gotowej wylewce rowki na rury).

artykuł sponsorowany

You May Also Like