Otuliny poliuretanowe do izolacji przemysłowych mają różną grubość i średnice wewnętrzne; są twardymi łupkami lub półmiękkimi otulinami. Tak różne parametry pozwalają na łatwe dopasowanie do warunków pracy. Materiał izolacyjny zdecydowanie ogranicza straty ciepła, a dzięki temu usprawnia pracę i poprawia wydajność instalacji. Sprawdź, gdzie się go stosuje!
Otuliny poliuretanowe do izolacji przemysłowych. Najważniejsze właściwości
Materiały izolacyjne z otulinami poliuretanowymi:
- w znikomym stopniu wchłaniają wilgoć – poniżej 3% objętości,
- są odporne na grzyby i pleśń,
- zachowują doskonałe właściwości izolacyjne w temperaturze od -70 do 130°C,
- są odporne na substancje chemiczne.
Powierzchnia otuliny i rurociągu powinna być czysta, sucha i wolna od zanieczyszczeń. Należy ją montować w dodatniej temperaturze i pracę najlepiej rozpocząć od zainstalowania izolacji przemysłowej na trójnikach lub kolankach.
Łupki i otuliny poliuretanowe zwykle wyposażone są w płaszcz zewnętrzny, który chroni przed uszkodzeniem mechanicznym i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowa powłoka hamuje proces starzenia materiałów termoizolacyjnych, w tym też zapobiega przenikaniu pary wodnej. W zależności od warunków pracy płaszcz ochronny do izolacji wykonywany jest z blachy aluminiowej, nierdzewnej lub stalowej ocynkowanej.
Otuliny poliuretanowe. Sprawdzony sposób ocieplenia rur
Otuliny poliuretanowe do izolacji przemysłowych znajdują zastosowanie w izolacji cieplnej rur w systemach napowietrznych i kanałowych. Można je również wykorzystać do zabezpieczenia zbiorników technologicznych, cystern i wymienników ciepła. Otuliny stanowią także izolację kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Wykonuje się z nich podpory rurociągów w budownictwie przemysłowym. Z otulin poliuretanowych produkuje się też mufy i kształtki, które umożliwiają izolację przestrzeni powstałej w czasie czołowego spawania rur stalowych. W razie potrzeby można je pokryć płaszczem aluminiowym do izolacji, który zwiększy ich wytrzymałość.
Do izolacji cieplnej rur centralnego ogrzewania i ciepłej wody stosuje się otulinę o grubości 20–30 mm. Należy przy tym zwrócić uwagę na dopasowanie jej do średnicy zewnętrznej rur. Jest to sposób na uniknięcie przerw między warstwami i tym samym zmniejszenie ryzyka skroplin, korozji i mostków termicznych.
Systemy zalewowe. Zastosowanie w przemyśle
W przemyśle budowlanym, samochodowym i meblarskim używa się dwukomponentowych poliuretanowych systemów zalewowych. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie także w branży stoczniowej, ciepłowniczej czy w produkcji opakowań. Materiał termoizolacyjny ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, można go więc stosować w temperaturze od -40 do 180°C. Nadaje się na wypełnienie skomplikowanych kształtów lub na elementy formowalne. System zalewowy pozwala zabezpieczyć bojlery, izolacje przemysłowe, komory, a także meble chłodnicze.
Pianka natryskowa jest spieniana i wtłaczana pod wysokim ciśnieniem, a montaż odpowiednika zalewowego odbywa się, jak sama nazwa wskazuje, przez zalewanie. Aplikowanie zajmuje więcej czasu, ale za to jest bezpieczniejsze, ponieważ nie dochodzi wtedy do emisji lotnych związków organicznych. Należy podkreślić, że woda zastępuje fizyczne środki spieniające. W systemie zalewowym stosuje się zarówno pianki zamknięto-, jak i otwartokomórkowe.